خرید پستی

http://www.n-javan.com/aks/sarmaye.gif

ارتباط با ما

تماس با ما

درباره ما

عکسهای مراسمهای موسسه

آشنایی با کارشناسان موسسه

شماره پیامک ما

30006016285212

لطفا پیغامتان را به شماره بالا پیامک کنید

موقعیت شما در سایت
    صفحه اصلی
    شمارنده
    آموزش نخبه پروری

http://www.n-javan.com/aks/kar.jpg

http://www.n-javan.com/ghatar/125112_313.jpg

Home

گالری عکسها

http://www.n-javan.com/aks/click.jpg

مقاله مهندس زارعی در مجله شماره 100 شادکامی -قسمت سیزدهم نخبه پروری

مقالات و مصاحبه های مهندس علی زارعی (مدیرعامل) - مقالات مهندس زارعی در مجله شادکامی

برای فتح قله نبوغ با ما همراه شوید

نخبه پروری

آموزش از راه دور (قسمت سیزدهم)

به مناسبت آغاز سال دوم : خرداد سال 1390 اولین قسمت نخبه پروری در مجله شادکامی نگارش شد.در این یکسال اتفاقات خوبی رقم خورد.هر ماه ایمیلها و پیامکهای شما خوانندگان عزیز و محترم را دریافت کردم و همین باعث دلگرمی بیشتر من می شد تا جایی که استقبال از مطالب تا حدی بود که این گفتمان تبدیل به یک برنامه رادیویی در رادیو گفتگو شد و با آغاز ورود به مباحث کارآفرینی بلافاصله آموزشها در رادیو ایران نیز آغاز گردید.امیدوارم مطالب صفحه نخبه پروری در دومین سال نیز مورد توجه شما قرار گیرد و مطمئنم هر روز به تعداد دانشمندان – مخترعین و مبتکرین ایرانی افزوده خواهد شد و در افق 1404 با تلاش شبانه روزی  دانشمندان کشور عزیزمان" ایران" به برترین پایگاه علمی جهان تبدیل می گردد– علی زارعی

در شماره های قبلی قرار شد کلیه افراد دفتر صد برگی تهیه نموده و طبق الگوها آنرا تکمیل نمایند. لطفا کسانی که تاکنون این کار را انجام داده اند عدد 100 را به شماره 30006016285212  ارسال نمایند تا در پایان دوره آموزش از راه دور کلیه این افراد در همایش نخبه پروری شرکت داده شوند(توجه مقالات نخبه پروری مهندس زارعی از شماره 88 به بعد در مجله شادکامی هرماه منتشر شده است – همچنین آموزشهای رادیویی مهندس زارعی هر هفته از رادیو گفتگو در برنامه مرزهای دانش(سه شنبه ها 11 شب)  و همچنین آموزشهای کارآفرینی مهندس زارعی هر هفته از رادیو ایران در برنامه راهکار ( سه شنبه ها 12 ظهر)پخش می گردد

در شماره قبل راجع به راهکارهای اعتماد به نفس صحبت کردیم و قرار شد شما راجع شگفتیهای بدن خود تحقیقاتی داشته باشید.در این شماره می خواهم از مغز و قدرت آن برای شما بگویم.در واقع می توان گفت مغز انسان شبیه کارخانه ای  می باشد که خلاقیت را می سازد و خلاقیت عامل برتری انسان بر دیگر موجودات می باشد.اگر فکر خلاق وجود نداشت انسانها هنوز در غارها زندگی می کردند و حال سوال اینجاست که قابلیت مغز در تولید فکر خلاق چقدر است؟آیا می توانیم مغزمان را تقویت کنیم؟آیا می توانیم کارخانه بزرگتری با ظرفیت بیشتری داشته باشیم؟

یک ورزشکار را در نظر بگیرید که با تمرینات مداوم ماهیچه های خود را تقویت می کند.ورزشکار هر روز ساعتها تمرین می کند تا پس از چند سال در بازیهای المپیک یا جهانی فقط برای چند دقیقه یا چند ثانیه مسابقه دهد.من از تماشای مسابقات  پرش با نیزه  و پرش از روی مانع خیلی لذت می برم .هر پرش در مسابقات جهانی از ابتدا که شخص شروع به دویدن می کند تا انتها که بروی تشک فرود می آید تنها 10 الی 15 ثانیه به طول می انجامد.یکبار شرایطی داشتم که در پیست دو و میدانی بروم و موقعیت پرش فراهم بود و از روی علاقه ای که داشتم خواستم امتحان کنم!آن روز متوجه شدم که عجب کار سختی است و باید روزها برای یک پرش معمولی تمرین کرد.به عبارت دیگر سالها تمرین برای چند ثانیه پرش در المپیک و کسب مقام قهرمانی لازم است.یعنی تقویت عضلات دست و پا برای پرش به تمرین زیادی نیاز دارد و حالا به شما می گویم که در عضله مغز هم همین اتفاق می افتد یعنی سالها تلاش و تمرین عضله مغز را آنقدر قوی می کند که در عرض چند ثانیه قادر است تصمیمات مهمی را بگیرد.

بیایید روشهای تقویت عضله مغز را دنبال کنیم.در این روشها ما به میزان هوش ، سن افراد و یا ویژگیهای فردی و... کاری نداریم ومعتقدم هر کسی توان انجام اینکار را دارد .منظور من از تمرینها افراط و تفریط در مطالعه نمی باشد و بایستی بر لزوم مجموعه ای از تغییرات اشاره نمایم.

نکته: مغز اکثر افراد شرطی می باشد یعنی سعی می کند که تمام تصمیمات را بر اساس اطلاعات دوران کودکی یا ابتدای بزرگسالی تحلیل نماید و حتی در بیشتر موارد آموزشهای مختلفی را که انسان از طریق دانشگاه کسب نموده به کار نمی گیرد و یک نوع هدایت خودکار را برای شخص بدست می گیرد و کارخانه فکر سازی بسیار محدود شده و فقط یک نوع فکر تولید می کن حتی اگر به نتیجه دلخواه ما منجر نشود!

کارخانه فکر سازی ما (مغز) چگونه کار می کند؟

میلیاردها نورون یا سلولهای عصبی مواد سازنده مغز ما هستند که توسط رشته های عصبی به هم متصل شده و با علائم الکتریکی و مواد شیمیایی خاصی با هم صحبت می کنند.این علائم در طول خطوط شاخه ای به نام اکسون ها و دندریت ها حرکت می کنند.از هر نورون تنها یک اکسون جوانه زده و به سپس به شاخه های زیادی تقسیم می گردد.این شاخه های اکسونی با دندریت های سایر نورون ها متصل می شوند و این اتصال سیناپس نامیده می شود و مانند کلیدهای خاموش و روشن عمل می کنند و این عمل ارتعاشاتی را در مغز می سازد و سبب حرکت اطلاعات و پردازش آنها می شود .هر بار که مغز خود را تحریک کنید این عملیات انجام می شود همچنین هر بار اطلاعات جدیدی می آموزید اتصالات تحریک شده و ارتعاشات جدیدی را می سازند و استفاده بیشتر از مغز سبب قوی تر شدن این شبکه شده و به اصطلاح ماهیچه مغز قوی می گردد

نکته : تحقیقات جدید نشان می دهند نیروی مغز با بالا رفتن سن کاهش نمی یابد بنابراین هر کسی می تواند علم و هوش و توانایی های خود را در هر سنی با تقویت عضله مغز خود افزایش دهد

نکته : مغز هر انسان 100 میلیارد نورون دارد یعنی بیشتر از ستارگان راه شیری و اتصال نورونها عددی را تشکیل می دهد که کلیه اتم های موجود در جهان هستی بیشتر است! بنابراین ظرفیت کارخانه مغز آنقدر بالاست که حد و حساب ندارد.

ولی آیا ما از همه این ظرفیت استفاده می کنیم؟بهتر است به مثال ورزشکار برگردیم. معمولا اکثر افراد مسابقات المپیک را تماشا می کنند ولی چه تعداد از افراد ظرفیتهای بدنی خود را آنقدر بالا می برند که بتوانند در مسابقات المپیک شرکت کنند؟این نسبت در مورد مسابقات فکری هم درست است یعنی اکثر افراد فقط تماشاگر هستند.هدف من از نوشتن مطالب نخبه پروری آنست که ما تماشاگر نباشیم بلکه آغازگر حرکتی عظیم در دنیا شویم .اگر مطالب شماره قبلی را هم مرور کنیم و آنها را در کنار قابلیتهای کارخانه مغز خود بگذارید خواهید دید شما واقعا موجود شگفت انگیز و بی نظیری هستید.انسان توانایی انجام کارهای بسیار بزرگی را دارد بنابراین چه دلیلی دارد که اعتماد به نفس نداشته باشیم؟ ذهن شما همواره دنیای شما را می سازد به عبارت دیگر جایگاه فعلی هر کسی نتیجه تفکرات دیروزش می باشد و تفکرات امروز ما فردای ما را می سازند پس هر فکری را به خود راه ندهید . کارخانه مغز شما باید بهترین محصولات را بسازد. برخی کارخانه ها محصولات اتفاقی می سازند، یکروز محصول خوب و روز دیگر محصول بد می سازند. به نظر شما این کارخانه ها می توانند موفق باشند؟

تمرین1:تمرکز راهکار خوبی برای آماده سازی محصولات با کیفیت در کارخانه مغز است بنابراین راهکارهای تمرکز را بیاموزید و در دفترتان یادداشت کنید

تمرین 2:خلق و خوی خود را عوض کنید به نحوی که افکار منفی را از خود دور کنید و در هر حالت سعی کنید شادمانی را در زتدگی خود غالب کنید.در ابتدا شاید اینکار دشوار باشد ولی به مرور راهکار آنرا خواهید آموخت و آسان خواهد شد

ادامه مطلب را در شماره بعدی شادکامی دنبال نمایید

پاسخ به سوالات شما:دوستان می توانند سوالات خود را از طریق قسمت "تماس با ما "سایت  www.n-javan.com  و یا ارسال پیامک به شماره 30006016285212 مطرح نمایند

سوال : چند ماه پیش کسب و کاری را راه اندازی کرده ام ولی در بازاریابی و فروش مشکل دارم.چگونه می توانم جذب مشتری کنم؟

جواب : هر کسب و کاری قبل از راه اندازی نیاز به مطالعه بازار دارد. ابتدا باید ایده کسب و کار را بررسی نمود و به چهار سوال زیر پاسخ داد :

1-چرا این کسب و کار را راه اندازی کنم؟

2- کجا راه اندازی کنم؟

3- چگونه راه اندازی کنم؟

4- کسب و کار چه نیازهایی از مردم برطرف می کند؟

سپس شخصیت شما باید در 10 مورد بررسی شود و اگر امتیازات لازم را کسب نمودید به مرحله بعدی برویم در غیر اینصورت در ابتدا باید ضعفهای فردی را برطرف نمود. در مرحله بعد باید طرح توجیهی مفصلی از کسب و کار تهیه شود و با توجه به شرایط و نوع کسب و کار شیوه های بازاریابی و تبلیغات و ... لحاظ می گردد. اگر شما این موارد را رعایت کرده باشید هیچ مشکلی در فروش نخواهید داشت ولی در صورت عدم رعایت این موارد بهتر است سریعا در جهت رفع نواقص کار اقدام کنید

سوال:من نمی دانم در چه رشته ای استعداد دارم! چگونه متوجه بشوم؟

جواب: تاکنون شنیده اید بیماری به پزشک مراجعه کند و بپرسد دکتر کجای بدن من درد می کند؟ سوال شما دقیقا اینگونه است.معمولا در کشف استعداد فرد باید در رشته ها و فرصتهای مختلف علم و مهارت کسب کند و زمان پارامتر سنجش ماست. به طور مثال 10 نفر در یک کلاس آموزش شنا شرکت می کنند ولی بعد از زمان 6 ماه یک نفر آنقدر پیشرفت داشته که 9 نفر دیگر بعد از 2 سال به آن نقطه خواهند رسید بنابراین آن یک نفر استعداد خوبی در شنا دارد. من به شما پیشنهاد می کنم ابتدا علاقه خود را در نظر گرفته و سپس در یک یا چند رشته مختلف به تحقیق و مطالعه و کسب مهارت و تجربه بپردازید و در این راه پشتکار داشته باشید و همواره این جمله ادیسون را تکرار کنید: نبوغ یعنی 1 درصد استعداد و 99 درصد عرق ریختن و تلاش کردن

مهندس علی زارعی

www.n-javan.com

همچنین علاقمندان می توانند آموزش نخبه پروری را هر ماهه در مجله شادکامی و موفقیت دنبال نمایند جهت اطلاعات بیشتر و مشاهده مقالات اینجا کلیک کنید

جهت شنیدن قسمتهای دیگر آموزش رادیویی نخبه پروری اینجا کلیک کنید

جهت شنیدن آموزشهای رادیویی کارآفرینی اینجا کلیک کنید

آخرين بروز رساني (يكشنبه ، 22 مرداد 1391 ، 15:38)

آموزش نخبه پروری

اگر می خواهید با راهکارهای مختلف جهت افزایش تولید-بازاریابی-برندینگ آشنا شوید کلیک کنید

اگر تصمیم به ایجاد کسب و کار جدیدی دارید کلیک کنید

محصولات فروشگاه
    پربازدیدترین مطالب
    سرمایه گذاری - استخدام

شرایط سرمایه گذاری  و اعطای نمایندگی

http://www.n-javan.com/aks/sarmaye.gif

آخرین محصولات
    کلیه حقوق سایت متعلق به موسسه رشد خلاقیت نوآوران جوان می باشد